Bratislava a OM3KFF prechádzajú na MeshCore 868MHz – Meshtastic už nie je priorita

Logo MeshCore

Ak ešte používate Meshtastic a všimli ste si nedostatok nodov v sieti v Bratislave a okolí, je to kvôli tomu, že sme evolučne prešli na technológiu MeshCore: https://meshcore.co.uk/

Podporované sú takmer všetky zariadenia ako pri Meshtasticu – len vymeníte firmware a fungujete ďalej.

Po 3 rokoch testovania a budovania infraštruktúry IoT mesh sietí sme sa rozhodli pre limity technológie Meshtastic prejsť na MeshCore – spoľahlivejší spôsob doručovania správ.


Ako prejsť na MeshCore?

Stačí len zobrať svoje Meshtastic zariadenie, pripojiť ho cez USB k počítaču a ísť na stránku https://flasher.meshcore.dev – kde sa dá na zariadenie nahrať klientsky firmware: Companion radio Bluetooth. Po nahratí nového firmvéru treba nainštalovať do telefónu:


V čom je to lepšie?

MeshCore bol navrhnutý tak, aby riešil slabšie stránky projektu Meshtastic – najmä nespoľahlivé routovanie a prílišné zahlcovanie siete telemetriou. V Bratislave máme vďaka MeshCore robustnejšiu sieť, pri ktorej je doručovanie správ oveľa spoľahlivejšie.


Ako sa zapojiť / pomôcť?

Ak chcete používať sieť ako používateľ, stačí nainštalovať svoje zariadenie a aplikáciu do telefónu.

Ak chcete pomôcť sieť rozšíriť a máte dobré miesto pre repeater, prosím kontaktujte nás cez DM na MeshCore alebo e-mailom, radi pomôžeme a vysvetlíme.


Kde nájsť pomoc?

  • E-mail: recrof@gmail.com (predmet správy: MeshCore Bratislava)
  • Pravidelne sa stretávame každý štvrtok okolo 17:30 v Rádioklube Omega na meetupoch, kde riešime mesh siete, IoT, vysielačky a vysielanie. Infoweb: https://om3kff.sk/?lang=sk

Ďalšie info / linky:

Jeden z Bratislavskych MeshCore repeatrov
Používateľské rozhranie MeshCore aplikácie
Mapa rozmiestnenia MeshCore uzlov
Aktuálne pokrytie siete Meshcore (Júl 2025)

Článok napísali: Tomáš Pytel – OM1PT, Rastislav Vysoký

Oprava DK7ZB Yagi pre 10m pásmo

Dňa 12.7.2025 sa u nás v rádioklube OM3KFF uskutočnila brigáda, počas ktorej sme sa venovali oprave našej Yagi-Uda anténe určenej na pásmo 10m.

Pred pár mesiacmi sa na dvadsaťročnej anténe vplyvom únavy materiálu zlomil boom na polovicu. Zlomený boom sme z dôvodu bezpečnosti museli odstrániť. Nakoľko nebol dostupný vhodný materiál na jeho opravu a samotná anténa vyžadovala rozsiahlejšiu údržbu, odložili sme tieto práce na priaznivejšie počasie.

Ľubo OM1AVV pripravil nový boom a zaobstaral potrebný materiál na rekonštrukciu antény. Ondro OM4DW poskytol správne rozmery antény, zorganizoval brigádu a venoval sa novej anténe priamo na stožiari. Anténu sa mu podarilo úspešne premontovať na nový a silnejší boom, naladiť ju na pásmo a opätovne upevniť na stožiar. Počasie nám celý deň prialo. Keď prišlo na presúvaniu zmontovanej antény zo strechy na stožiar, nečakane sa zdvihol vietor a museli sme pár minúť počkať na priaznivejšie podmienky. Čas strávený čakaním sme využili na obedňajšiu prestávku. Keď sa vietor ukľudnil, anténu sa nám podarilo úspešne upevniť na stožiar.

Účasť na brigáde bola taktiež veľmi početná a to v nasledovnej zostave:

  • Ondro OM4DW
  • Ľubo OM1AVV
  • Tomáš OM1PT
  • Patrik OM1EPT
  • Juro OM1WZ
  • Erik OM2LT

Fotogaléria:

Časozber celej montáže – vyhotovil OM1PT

  • Článok napísal: OM1EPT
  • Úprava: OM1ASZ

Prvé úspešné QSO cez QO-100: Od nápadu k realite!

V priebehu posledného mesiaca sme v Radio Klube Omega OM3KFF dosiahli významný míľnik – podarilo sa nám sprevádzkovať satelitnú prevádzku cez geostacionárny satelit QO-100. Nápad, ktorý sa zrodil v hlavách niekoľkých členov klubu, sa postupne premenil na reálnu zostavu, ktorá už teraz spoľahlivo funguje. Použili sme (nie veľmi známe) LibreSDR na príjem aj vysielanie, pričom RX cesta prechádza cez bullseye LNB a 80 cm tanier.

Aby sme dosiahli potrebný výkon, použili sme aj 2x PA na TX strane. Prvé historické QSO robil čerstvý podpredseda klubu Adam – OM1ASZ, a na druhej strane bol ostrielaný kontestman OM2ADM. Test prebehol bez problémov, čo nám dáva istotu, že sme na správnej ceste.

Technické detaily setupu a prínos komunity:

Celý setup, ktorý sme navrhli, bol postavený na skúsenostiach našich členov a cenných radách od odborníkov z komunity.Veľká vďaka patrí Patricovi Nollemu, DC8PAT z nolle.engineering, ktorý pre nás zasponzoroval špeciálny ožarovač IceCone Feed v.2, ktorý nám umožňuje optimálne smerovanie signálu. Spolupráca s ďalšími nadšencami, ako OM1AEG, OM1ACK, OM1PU, OK2AWO, OM5AST a ďalšími, bola nevyhnutná pre dosiahnutie tohto cieľa. S ich pomocou sme všetky technické výzvy zvládli a dokázali preniesť signál cez vzdialenosť 36 000 km na geostacionárny satelit.

Výhľady do budúcnosti

Teraz, keď máme funkčný systém, nás čaká už len jeho finalizácia a zabalenie do praktickej formy, aby bol dostupný pre všetkých členov klubu a účastníkov našich kurzov.Tento historický míľnik nám otvára nové možnosti satelitnej prevádzky, a veríme, že čoskoro budeme môcť organizovať pravidelné spojenia cez QO-100. Tešíme sa, že sa budeme spájať aj cez satelity a budeme pokračovať v objavovaní nových technológií v rámci amatérskej rádiovej prevádzky.

73’s de OM3KFF!

Článok napísal: OM1PT (Tomáš)

Kurz rádioamatéra 2024

Otvárame jesenný rádioamatérsky kurz a prijímame nových členov.

Stretneme sa 26. septembra 2024 o 18:00 na vrátnici ŠD mladosť,
Staré Grunty 53 v Mlynskej doline, bloky A/B. Je to tá budova s veľkými anténami na streche 😀

Ak nemôžete prísť, alebo nás nemôžete nájsť, neváhajte nás kontaktovať: sefovia@om3kff.sk, alebo tel. 0911 267 504 (Ondrej).

Brigáda 25.5.2024

Dnes (25.5.) sa v našom Rádioklube konala veľká brigáda. Účasť bola vynikajúca a splnili sme celý zoznam prác.

Opravy zahŕňali:

  • Oprava odpadnutých prvkov na našej 2M Yagi anténe
  • Doladenie cievky na DeltaLoop anténe
  • Vyvrtanie diery na koaxialny kábel pre RX beverage anténu (taktiež sme namontovali lišty pre koax)
  • Namontovanie novej AirBand antény pre RX
  • Natiahnutie a nakrimpovanie koaxu pre airband anténu
  • Označovanie káblov v anténnom prepínači

Po inštalácií AirBand antény Erik (OM2LT) objavil veľmi silné rušenie, ktoré sa zapína a vypína. Toto rušenie budeme musieť ešte dopátrať, ale okrem tohoto problému sme všetko úspešne spojazdnili.

Rušenie, ktoré Erik objavil.