Tento rok sme sa zúčastnili na medzinárodnej mládežníckej výmene, zastrešovanej programom Erasmus+ . Jej už štvrtý ročník sa konal neďaleko mestečka Virrat vo Fínsku.
Všetko sa to začalo mesiacom YOTA aktivity v decembri. Pod značkami OM9YOTA a OM13YOTA sme vysielali celý december a propagovali túto mládežnícku skupinu. Na základe toho sme sa rozhodli, že sa skúsime uchádzať aj o miesto na medzinárodnom YOTA tábore. Hneď po skončení decembrovej aktivity sme kontaktovali fínsky team, a aj napriek veľkému záujmu sme sa dostali medzi 15 tímov, ktorý sa mohli tohto táboru zúčastniť.
Po radostnej správe sme sa pustili do zostavenia tímu, 1 vedúceho a 4 členov. Rozhodovali sme sa na základe práve spomínanej decembrovej aktivity. Slovensko sme teda reprezentovali v nasledujúcej zostave: vedúci- Ondrej OM4DW, ostatní: Martin OM1ADX, Dominik OM1ANJ, Branko OM3KFY a Miška OM4CX.
Vybavovačiek a papierovačiek bolo viac než dosť, ale nakoniec sme všetko úspešne dali dokopy a napäto sme čakali, či dostaneme zelenú zo strany EU. Do poslednej chvíle sme nevedeli, či sa táto výmena bude konať, ale necelý mesiac pred začiatkom prišiel radostný e-mail, že môžeme kupovať letenky. Neváhali sme ani sekundu a naplno sme sa začali pripravovať na týždeň vo Fínsku.
Nakoniec sme sa dočkali a sediac v lietadle sme si konečne uvedomovali, že nás čaká veľké dobrodružstvo. Akokoľvek sme si to predstavovali, nikto z nás nečakal, že to bude najúžasnejší týždeň nášho života.
Už na letisku sme sa spoznali s ostatnými tímami a už na ceste do Virratu sme sa dali dokopy s českým tímom aby sme si spríjemnili cestu. Český tím bol reprezentovaný v zložení: vedúci- Šárka OK2SVA, ostatní- Matej, Jakub, Jindra a Honza OK1JD. Chorvátsky tím si za nami krátil cestu sedmou. Počas cesty sme sa ešte zastavili na letisku v Tampere pre Holandský tím a po 4 hodinách cesty autobusom sme konečne dorazili do Virratu. Slniečko svietilo ale ešte predtým sme od Kati OH2FKX dostali prvé inštrukcie ohľadom nášho pobytu. O to viac sme boli prekvapený, keď sme po 10 minútach vystúpili z autobusu a do nitky nás zlial dážď. "Welcome to Finland!", poznamenala Kati a o 5 minút dážď vystriedala prekrásna dvojitá dúha. Hladní ako vlci sme si na izbách zhodili batožinu a bežali na večeru. Najedení a unavení z cestovania sme sa podelili o prvé zážitky a išli spať.
Nasledujúci deň nás už čakal presne naplánovaný program aktivít a prednášok. Každý deň začínal raňajkami a takzvanou "Energizer" hrou. Každý deň mal iný tím za úlohu vymyslieť hru, kde by sme sa navzájom lepšie spoznali a zabavili. Keďže heslo našej medzinárodnej výmeny tento rok znelo "Stereotypes (predsudky)" jednotlivých krajín, preto aj naša prvá aktivita bola pripraviť si krátke divadielko, kde by sme odprezentovali stereotypy vopred určenej krajiny. My sme robili divadielko o Chorvátskych stereotypoch. Účel bol splnený. Všetci sme sa skvelo zabavili a mohli sme prejsť na ďalšiu časť programu, ktorá bola prednášky. Počas nášho pobytu sme mali veľa zaujímavých prednášok, ako napríklad o programe na predpoveď podmienok šírenia VOACAP,, Interference (rušenie a ako nerušiť), prednáška o Talianskom záchrannom systéme a veľa iných. Veľa prednášok následne súviselo s aktivitami, ktorým sme sa venovali. Bola to napríklad SOTA, ARDF, ERTC závod (Hamsphere), FM závod.
Ako jednu z najlepších aktivít by som určite vyzdvihla Off-air contest. Každý stôl na záhrade predstavoval iné pásmo a vysielať sa mohlo vždy len na jednej lavičke, podľa toho, či na danom pásme sa chodí USB alebo LSB. Dodržiavať sa malo šprintové pravidlo (aj keď to v tom zhone nebolo vždy možné). Po úspešnom spojení stanica vstala z lavičky a uvoľnila priestor inej stanici. Všetky spojenia sa zapisovali na papier. Samozrejme nesmelo chýbať QRM a rušenie od iných staníc. Hlasivky dostali síce dosť zabrať, ale bola to veľká zábava pre nás všetkých! K dispozícií je aj video na YouTube.
Nedá mi nespomenúť ARDF, teda ROB. Bulharský a Fínsky ARDF tím nám pripravili skvelú zábavu aj v tejto forme. V areály zariadenia kde sme boli ubytovaný rozmiestnili dve série piatich vysielačov. Každý tím dostal prijímače a čip a mohlo sa ísť hľadať. Bola to skvelá aktivita, keďže sme mali možnosť aj takýmto spôsobom spoznať krásne okolie kempu, ale aj si trochu zašportovať a otestovať naše schopnosti.
Fínsky team pre nás pripravil aj SOTA výlet. Zobrali nás na najvyšší vrchol v okolí, OH/JS-016 – Kiiskilänmäki, 268m vysoký. Nevyšlo nám síce počasie, ale každému z nás sa podarilo aktivovať kopec a tak sme si vyslúžili jeden bodík do SOTA hodnotenia.
Keďže sme sa nemohli všetci zúčastniť na SOTE, druhá skupina osadenstva išla na exkurziu do Scandinavian weekend radio. Je to rádio, ktoré dodnes cez víkend vysiela na stredných a krátkych vlnách.
Litovský team nám pripravil aj FM závod. Každý si v rámci areálu našiel svoje QTH, každý mal ručnú stanicu a v pol hodinu trvajúcom závode sa súťažiaci pretekali, kto spraví čo najviac spojení. Prvé miesto si vybojoval Honza OK1JD.
Taktiež sme mali možnosť otestovať si svoje zručnosti pri bastlení. Mohli sme si vybrať, či si chceme vyrobiť CW bzučiak alebo 2m Slim Jim anténu z dvojlinky.
Súčasťou programu bolo aj longboat racing (súťaž vo veslovaní), treasure hunt (hľadanie pokladu), večerné opekanie špekačiek, tradičná fínska sauna a následné kúpanie v jazere.
Aj týmto spôsobom by sme sa chceli poďakovať Fínskemu tímu za skvelú organizáciu, Európskej únií za finančnú podporu, SZR za pomoc pri vybavovaní a všetkým účastníkom za skvelé chvíle!
Počas nášho týždňa vo Fínsku sme sa veľa naučili, zažili veľa zábavy, vyskúšali veľa nového ale hlavne sme spoznali úžasných mladých ľudí, ktorý nám za ten týždeň veľmi prirástli k srdcu. Síce sme sa ešte len pred týždňom vrátili, už sa veľmi tešíme na YOTA 2015!
Miška OM4CX